Jaszowiec to malownicza część miasta Ustroń, która jest usytuowana w urokliwej dolinie Jaszowca. Miejsce to znajduje się na południowym stoku Równicy, oferując niezwykłe widoki oraz dostęp do licznych atrakcji turystycznych.
W samym sercu Jaszowca znajdują się rozległe obiekty turystyczne, w tym duży ośrodek, który dysponuje wieloma domami przeznaczonymi dla wczasowiczów. Urok tej okolicy wzmacnia bliskość do natury oraz cisza, która pozwala na relaks i wypoczynek.
Na początku doliny, turyści mają możliwość skorzystania z nowoczesnej kolei krzesełkowej na Wielką Czantorię, co czyni to miejsce doskonałym punktem startowym dla miłośników górskich wędrówek. Dodatkowo, blisko znajdująca się Ustronia Polana przyciąga przybywających swoim jedynym w swoim rodzaju klimatem i atrakcjami.
Historia
W latach 60. XX wieku władze wojewódzkie w PRL podjęły decyzję o stworzeniu dzielnicy wczasowej w Jaszowcu. W ramach tego przedsięwzięcia zorganizowano konkurs architektoniczny, który zakończył się zwycięstwem projektu Jerzego Winnickiego w kooperacji z Ireną Kotelą, Czesławem Kotelą oraz Zygmuntem Winnickim.
Prace nad budową dzielnicy były ściśle związane z rozwojem przemysłu na Górnym Śląsku, co wpłynęło na zapotrzebowanie na miejsca wypoczynkowe. W 1962 roku Ministerstwo Budownictwa nagrodziło projekt II stopnia. Położono nacisk na wznoszenie różnorodnych obiektów, takich jak punktowce, liniowce oraz gronowce, które były usytuowane w kierunku południowym.
Prace budowlane zainaugurowano w 1961 roku, w tym czasie rozpoczęto również instalację gazową na terenie inwestycji. W 1963 roku otwarto pierwszy obiekt – „Dom Nauczyciela”, a w późniejszym czasie zrealizowano kolejne domy, ośrodek zdrowia oraz centrum handlowo-usługowe. Całkowite zakończenie inwestycji miało miejsce w 1970 roku.
Mimo ambitnych planów, takich jak budowa basenów, boisk czy muszli koncertowej, niektóre z zamierzeń pozostały niewykonane. Badania przeprowadzone przez Śląski Instytut Naukowy w Katowicach ujawniły kilka słabości dotyczących funkcjonowania ustrońskich domów. Władzom komunistycznym przeszkadzał bierno-konsumpcyjny model wypoczynku, jaki przyjęli turyści, a zaledwie 20–30% klasy robotniczej korzystało z nowych obiektów, co stanowiło dla nich niezadowalający rezultat.
Przypisy
- Tomasz Pawelec. Ustroń-Jaszowiec. Niespełniony sen o socjalistycznym kurorcie (ze studiów nad kulturą wczasów i wypoczynku w PRL-u). „Dzieje Najnowsze”. LIII (2), s. 115–141, 2021 r.
- Błażej Ciarkowski: Na ratunek gronowcom, punktowcom i liniowcom. Ochrona dzielnicy wczasowej Jaszowiec w Ustroniu. architekturaibiznes.pl, 29.12.2020 r. [dostęp 05.01.2022 r.]
- Jaszowiec, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 05.01.2022 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego | KS Kuźnia Ustroń | Kaplica ewangelicka w Ustroniu-Dobce | Muzeum Regionalne „Stara Zagroda” w Ustroniu | Zespół Szkół Technicznych w Ustroniu | Nadleśnictwo Ustroń | Dobka (Ustroń)Oceń: Jaszowiec (Ustroń)