Dobka (Ustroń)


Dobka jest rozległym obszarem, znajdującym się w najdalej wysuniętej na południe części Ustronia. To malownicza dolina potoku Dobka, która wcinając się, tworzy naturalną granicę pomiędzy Brenną a Wisłą, otoczoną stokami gór: Orłowej oraz Bukowej. Rozwiązania architektoniczne oraz zagospodarowanie przestrzenne w tym miejscu prezentują się zróżnicowanie, sięgając rozrzuconych osiedli aż po główny grzbiet pasma Równicy.

Nazwa Dobka została odnotowana już w pierwszej połowie XVII wieku, kiedy dokumenty wspominały o niej jako Dobrka. Był to folwark, który wówczas znajdował się w rękach pani Żegotowej. Obejmuje on tereny od ujścia potoku Dobka do Wisły. Wkrótce później dobra te odkupiła księżna cieszyńska, Elżbieta Lukrecja, w ramach procesu komasacji gruntów ustrońskich. Gospodarstwo, niestety, nie przynosiło dochodów, co spowodowało, że w 1690 roku zostało wydzierżawione, a następnie w 1697 roku sprzedane Jerzemu Śliwce, co umożliwiło mu uzyskanie statusu wolnego chłopa. Pomimo zmiany, nazwa "Dobrka" była używana przez całe następne stulecie, a w 1823 roku pojawiła się inna forma - ...Grund in Dopka. Ostatecznie nazwa Dóbka została użyta po raz pierwszy w roku 1900.

Dziś Dobka pozostaje stosunkowo słabo zabudowaną częścią Ustronia, uchodząc za najciszej położoną dolinę. Komunikacja autobusowa, łącząca ją z centrum miasta, jest stosunkowo ograniczona. W przeszłości w Dobce funkcjonowało schronisko młodzieżowe PTSM, mieszczące się w budynku dawnej szkoły, które jednak w 2010 roku przeniesiono do Wisły Malinki. Zimy w tej górskiej kotlinie są zazwyczaj obfite w śnieg, co wiąże się z częstym zatrzymywaniem się frontów atmosferycznych, powodujących duże opady.

W Dowce znajduje się również charakterystyczna dzwonnica, usytuowana na wzniesieniu tuż obok dawnej szkoły. Od 2010 roku mieści się tam kaplica filialna ustrońskiej parafii Ewangelicko-Augsburskiej, wcześniej znajdująca się przy ul. Furmańskiej 23. Niestety, dzwonnica została rozebrana w 2018 roku z powodu złego stanu technicznego, ale dzwon został odrestaurowany i umieszczony w nowej dzwonnicy w pobliżu kaplicy.

W przeszłości mieszkańcy Dobki zajmowali się przede wszystkim rolnictwem na stromych zboczach oraz kamienistych glebach. Obecnie jednak rolnictwo niemal całkowicie zanika, a w większości gospodarstw domowych prowadzi się działalność gospodarczą, głównie w sektorze budowlanym. Leśnictwo w regionie Dobki jest częścią Nadleśnictwa Ustroń, które pozyskuje z dobczańskich lasów głównie drewno świerkowe i bukowe.

Przypisy

  1. ks. Marek Twardzik: Uroczystość poświecenia Kaplicy w Dobce. [w:] ustron.luteranie.pl [on-line]. 10.10.2010 r. [dostęp 11.12.2011 r.]
  2. Dodatek do gazety Głos Ziemi Cieszyńskiej nr. 46 z 18.11.2005 r. pt. "Panorama Parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego"
  3. JózefJ. Pilch JózefJ., Akt sprzedaży z roku 1697 Jerzemu Śliwce folwarczku w Górnym Ustroniu, „Pamiętnik Ustroński”, 8, Ustroń: Towarzystwo Miłośników Ustronia, 1995 r., s. 6-10, ISBN 83-902682-0-5.
  4. Robert Mrózek: Nazwy miejscowe dawnego Śląska Cieszyńskiego. Katowice: Uniwersytet Śląski w Katowicach, 1984 r., s. 59. ISBN 82-00-00622-2.

Oceń: Dobka (Ustroń)

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:25