Równica to imponujący szczyt górski, osiągający wysokość 884,6 m n.p.m. i wchodzący w skład Paśma Równicy w Beskidzie Śląskim, usytuowany pomiędzy malowniczymi dolinami Wisły i Brennicy. Jego nazwa nawiązuje do wyraźnego, *prawie całkowicie poziomego grzbietu*, który rozciąga się na długości około 1 km na południowy wschód od szczytu. To stąd można podziwiać jego widok zarówno z Ustronia Polany, jak i z Brennej.
W dokumentach historycznych Równica była wspomniana już w 1566 roku, pod nazwą Rownicze. W drugiej połowie XVII wieku, na łące Równica, istniał już szałas pasterski. Stoki oraz sama wierzchołek szczytu porastają głównie lasy bukowe i mieszane, tworząc malowniczy krajobraz. W przeszłości podszczytowa polana, skierowana na południowy zachód, była miejscem ożywionego pasterstwa. O badaniach Ludomira Sawickiego, które zrealizował w 1913 roku, świadczy zapis dotyczący szałasu, w którym trzech wspólników z Ustronia hodowało 266 owiec oraz 10 krów. Warto również wspomnieć o drugim szałasie, położonym od wschodniej strony szczytu, gdzie pięciu współwłaścicieli z Brennej zajmowało się pasterstwem na 200 owcach i 10 krowach.
W dolnej części polany, na wysokości 758 m n.p.m., znajduje się dawne schronisko PTTK, otwarte w 1928 roku, które przyciąga turystów swoimi aneksami architektonicznymi nawiązującymi do regionalnego stylu. To miejsce stanowi również siedzibę dla placówki GOPR. Od 4 lipca 1934 roku do schroniska prowadzi ogólnodostępna droga z Ustronia, zbudowana w latach 1933–1934 przez młodzież z Ochotniczych Drużyn Roboczych, co upamiętnia skromna płyta pamiątkowa, umieszczona przy placyku na końcu drogi. Droga ta, pierwotnie brukowana, w 1966 roku zyskała nawierzchnię asfaltową, w związku z budową ośrodka wypoczynkowego w Jaszowcu.
Na szczycie Równicy, jak również obok schroniska, można znaleźć węzły znakowanych szlaków turystycznych, które prowadzą do centrum Ustronia, Ustronia Polany, Skoczowa, Brennej oraz na Przełęcz Salmopolską. Główny Szlak Beskidzki przebiega przez ten obszar, a dla zmotoryzowanych turystów dostępne są parkingi oraz bufety.
Jednym z najważniejszych atutów Równicy jest rozległa panorama, która rozciąga się spod jej szczytu, obejmująca szczyty Beskidu Śląskiego, takie jak Czantoria Wielka, Mała, Tuł, Skrzyczny, Soszowa Wielkiego, Barania Góra oraz Malinowska Skała.
Granica między Brenną i Ustroniem biegnie grzbietem Równicy. U jej zachodnich podnóży, w rejonie Zawodziu, znajduje się duży ośrodek sanatoryjny Uzdrowiska Ustroń. Na południowych stokach, w dolinie potoku Jaszowiec, leży znany ośrodek wczasowy, nazywany również Jaszowcem.
Na zachodnich stokach Równicy, przy szlaku czerwonym prowadzącym z Ustronia (Główny Szlak Beskidzki), znajduje się jedno z tzw. "leśnych kościołów" – miejsce, w którym odprawiano nabożeństwa protestanckie pod gołym niebem w okresie prześladowań religijnych w XVII i XVIII wieku.
Szlaki turystyczne
Równica to popularny cel wycieczek turystycznych, a różnorodność szlaków prowadzących do tego malowniczego szczytu sprawia, że każdy miłośnik pieszych wędrówek znajdzie coś dla siebie.
- szlak z Skoczowa – czas wędrówki wynosi 3 godziny i 30 minut, a powrót to 3 godziny,
- szlak z Ustronia (centrum) – czas przejścia to 1 godzina i 30 minut, a powrotny zajmie 1 godzinę,
- szlak z Ustronia Polany – także 1 godzina i 30 minut w jedną stronę, z powrotem 1 godzina,
- szlak z Brennej – czas na dotarcie wynosi 1 godzinę i 45 minut, a powrót zajmie 1 godzinę i 15 minut,
- szlak z Trzech Kopców przez Orłową – czas marszu to 3 godziny i 15 minut, z powrotem 2 godziny i 45 minut,
- szlak z Ustronia Polany przez Ustroń Dobkę i Trzy Kopce – w sumie 5 godzin i 15 minut.
Każda z tras oferuje nie tylko wyzwanie, ale również piękne widoki, które są wspaniałą nagrodą po intensywnej wędrówce.
Pozostałe obiekty w kategorii "Góry i wzgórza":
Beskidek (700 m) | Polenica (Ustroń) | Beskidek (Pasmo Równicy) | Gronik (720 m) | Jelenica | Skalica (Beskid Śląski) | Przełącz | Kończyn | Kopieniec (Beskid Śląski) | Mała Czantoria | Lipowski Groń | Palenica (Ustroń) | Żarnowiec (Beskid Śląski)Oceń: Równica (szczyt)