Oskar Singer, znany w swojej ojczyźnie jako אוסקר זינגר, przyszedł na świat 24 lutego 1893 roku w Ustroniu. Był to człowiek o licznych talentach, który zdołał odcisnąć swoje piętno w wielu dziedzinach życia społecznego i kulturalnego.
W trakcie swojego życia pełnił wiele istotnych ról, stanowiąc przykład dla następnych pokoleń. Jako pisarz i dziennikarz, dostarczał czytelnikom różnorodne treści literackie oraz dziennikarskie. Jego zainteresowania obejmowały także historię i prawo, co zaowocowało uzyskaniem tytułu doktora prawa.
Co więcej, Oskar Singer był również archiwistą, a jego praca w tym zakresie miała niebagatelne znaczenie dla utrwalania pamięci o historii, szczególnie tej związanej z kulturą żydowską. Przykrością jest to, że życie Singer'a zakończyło się tragicznie 31 grudnia 1944 roku w Kaufering, co stanowi zamknięcie rozdziału w biografii niezwykłego człowieka i artysty.
Życiorys
Oskar Singer, urodzony w rodzinie handlarza, spędził swoje młodzieńcze lata w mieście Friedeck, które dzisiaj znane jest jako Frydek-Mistek. W 1911 roku ukończył szkołę średnią, a następnie zapisał się na studia prawnicze na Uniwersytecie Wiedeńskim, gdzie uzyskał tytuł doktora w 1919 roku. W czasie nauki aktywnie uczestniczył w Żydowskim Towarzystwie Akademickim „Ivria” a także pełnił służbę jako oficer w austrowęgierskiej armii podczas I wojny światowej. Z tego właśnie okresu pochodzą jego pierwsze prace literackie, w tym dramat „Landsturm”, w którym krytycznie ocenił warunki, w jakich służył, oraz sztuka „Jeruzalem” i komedia „Rosenbaum kontra Rosenbaum”, które napisał podczas studiów.
Po ukończeniu nauki Oskar Singer założył kancelarię adwokacką w Neu-Oderbergu oraz działał jako współwłaściciel firmy spedycyjnej. Jednak w latach 30. XX wieku, po przeprowadzce do Pragi, postanowił zmienić ścieżkę kariery, zostając dziennikarzem. Publikował w wielu gazetach, takich jak „Prager Tagblatt”, „Der Montag”, „Jüdisches Nachrichtenblatt” czy „Selbstwehr”. W 1935 roku zyskał uznanie za swoją antyhitlerowską sztukę „Władcy świata: czasomierz w trzech aktach” (niem. Herren der Welt: Zeitstück in drei Akten), gdzie ostro krytykował narodowy socjalizm i przewidział nadchodzący holokaust Żydów.
Po wybuchu II wojny światowej, od 22 grudnia 1939 do 17 października 1941, sprawował funkcję redaktora naczelnego „Jüdisches Nachrichtenblatt”. 26 października 1941 został deportowany, razem z żoną i dziećmi, do getta Litzmannstadt, gdzie zamieszkał przy ul. B. Limanowskiego 47/17. Tam pracował w dziale statystycznym, współpracując m.in. z Lucille Eichengreen. Po śmierci Juliana Cukier-Cerskiego został głównym redaktorem „Kroniki getta łódzkiego”, tworząc ją razem z Oskarem Rosenfeldem, Józefem Klementynowskim, Bernardem Ostrowskim oraz Peterem Wertheimerem. W getcie Singer pisał również eseje i reportaże, które pośmiertnie zebrano w publikacji „Przemierzając szybkim krokiem getto…” wydanej w 2002 roku oraz przygotował hasła dla „Encyklopedii Getta”. Miał również status nieoficjalnego reprezentanta czeskich Żydów, pośrednicząc w kontaktach z władzami getta oraz wspierając inteligencję zachodnią przed deportacjami.
W sierpniu 1944 roku, Oskar Singer wraz z rodziną został deportowany najpierw do Auschwitz, następnie do Sachsenhausen, a finalnie do Kaufering IV, gdzie zmarł 31 grudnia 1944 roku. W Gießen, Biblioteka Uniwersytecka utworzyła wespół z Biurem Literatury Holokaustu salę pamięci poświęconą jego osobie; w tej sali znajdują się cenne zbiory na temat holokaustu oraz dokumentacja związana z poszukiwaniem zrabowanej przez nazistów sztuki.
Życie prywatne
Oskar Singer był mężem Margarety. Jego dzieci, córka Else oraz syn Erwin, przeżyli te tragiczne czasy, jakim był holokaust.
Przypisy
- Oskar Singer [online], Centrum Dialogu im. Marka Edelmana [dostęp 21.02.2022 r.]
- Biblioteka [online], Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie [dostęp 20.02.2022 r.]
- FRONTIER-Projekt „Schreiben im Holocaust” – Germanistisches Seminar – Universität Heidelberg [online], gs.uni-heidelberg.de [dostęp 20.02.2022 r.]
- HaraldH. Seewann, Zirkel und Zionsstern. Bilder und Dokumente aus der versunkenen Welt des jüdisch-nationalen Korporationswesens. Ein Beitrag zur Geschichte des Zionismus auf akademischem Boden, Eigenverlag Seewann, 1992–1996 [dostęp 20.02.2022 r.]
- SaschaS. Feuchert, Oskar Rosenfeld und Oskar Singer. Zwei Autoren des Lodzer Gettos: Studien zur Holocaustliteratur, Frankfurt am Main: Lang, 2004 [dostęp 20.02.2022 r.]
- ArbeitsstelleA. Holocaustliteratur, Die Chronisten des Gettos | Arbeitsstelle Holocaustliteratur [online], Die Chronisten des Gettos [dostęp 20.02.2022 r.]
- Oskar-Singer-Raum [online], Justus-Liebig-Universität Gießen [dostęp 20.02.2022 r.]
- Singer Oskar [online], Wirtualny Sztetl [dostęp 21.02.2022 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Jan Cholewa | Jan Gomola | Katarzyna Wąsek | Stanisław Konarzewski (junior) | Józef GreńOceń: Oskar Singer