Józef Broda


Józef Broda, urodzony 9 grudnia 1941 w Ustroniu, to postać, której działalność artystyczna i pedagogiczna wykracza daleko poza utarte schematy. Jako polski pedagog, folklorysta oraz multiinstrumentalista, łączy on w sobie wiele ról, co sprawia, że jego twórczość jest niezwykle różnorodna oraz inspirująca.

Broda prowadził warsztaty muzyczne, teatralne i obrzędowe, które kierował głównie do dzieci, studentów oraz nauczycieli. W swoich zajęciach koncentrował się na nauce wsłuchiwania się w otaczającą nas naturę, ucząc uczestników, jak znaleźć harmonię pomiędzy sztuką a światem przyrody. Dodatkowo, występował z Warszawskim Kwartetem Saksofonowym, gdzie prezentował utwory od Bacha po Kilara, wzbogacając je dźwiękami instrumentów ludowych.

Jego doświadczenie i wiedza sprawiły, że wielokrotnie był gospodarzem oraz zapowiadaczem koncertów i przeglądów folklorystycznych, w tym m.in. na Festiwalu Nowa Tradycja oraz Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Te wydarzenia stanowią nie tylko platformę dla artystów, ale również przestrzeń do odkrywania i pielęgnowania lokalnej kultury i tradycji.

Broda często dzielił się swoimi przemyśleniami na temat współegzystencji człowieka z przyrodą. W licznych rozmowach oraz wywiadach podkreślał, że mądrością człowieka jest świadomość bycia częścią większej całości, którą można zrozumieć tylko częściowo. Takie poznawanie świata według niego jest niezwykle cenne i pozwala nam doświadczać życia w jego pełni.

Niektóre z jego myśli oraz refleksji zebrane zostały w książce „Łapanie Chwili”, która stanowi podsumowanie jego filozofii i doświadczeń. Od 1992 roku Broda pełni funkcję gospodarza i reżysera koncertów organizowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR, czerpiąc radość z pracy z dziećmi oraz pasji do muzyki ludowej.

Odznaczenia

Józef Broda, znany artysta i twórca, zdobył szereg prestiżowych odznaczeń, które potwierdzają jego znaczenie w polskiej kulturze. W 2002 roku otrzymał Nagrodę im. ks. Leopolda Jana Szersznika, a w 2006 roku została mu przyznana Nagroda im. Karola Miarki.

W dniu 2 grudnia 2008 roku, podczas specjalnej ceremonii w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, odebrał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Medal ten został mu wręczony przez marszałka województwa małopolskiego Marka Nawary na zlecenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego.

Dodatkowo, 11 listopada 2012 roku, Józef Broda otrzymał „Srebrną Cieszyniankę” – Laur Ziemi Cieszyńskiej, co również świadczy o jego wkładzie w kulturę Śląska Cieszyńskiego. W dniu 24 lutego 2014 roku uhonorowano go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Na zakończenie, 5 października 2016 roku, w trakcie gali, która miała miejsce w Łazienkach Królewskich w Warszawie, artysta został laureatem dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w kategorii „twórczość ludowa”. Jego osiągnięcia udowadniają, jak wielką wartość wnosi do polskiej kultury ludowej.

Dyskografia

Józef Broda jest znanym artystą, a jego dyskografia odzwierciedla piękno jego twórczości oraz różnorodność stylów muzycznych, które wykorzystuje. Wśród jego kompozycji znajduje się wiele znaczących dzieł, w tym:

  • Symfonia o przemijaniu, życiu, śmierci… (1997),

Składanki

  • Swoboda – utwór na LP Fala (1985),
  • Wśród nocnej ciszy…,
  • Wśród nocnej ciszy – opracowanie, śpiew, listek,
  • Kolęda na rogach – róg,
  • Ojcze nasz Wszechmogący – śpiew,
  • Stowejcie łuś mili ludzie – fujarka, śpiew,
  • A mały chłopiec ich poprowadzi… – śpiew,
  • Listkowa kolęda – liść,
  • Hej rośnie se w lesie – śpiew, liść.

Przypisy

  1. O festiwalu [online], www.swietodziecigor.pl [dostęp 06.08.2019 r.]
  2. Marta Lelek i Janusz Korbel: Józef Broda rodem z Lipowca. Dzikie życie, 01.02.1996 r. [dostęp 04.03.2019 r.]
  3. Józef J. Broda, Łapanie Chwili, Grzegorz G. Płonka (oprac.), Katowice: Księgarnia św. Jacka, 01.01.2010 r.
  4. Srebrna Cieszynianka dla Józefa Brody. istebna.eu, 13.11.2012 r. [dostęp 22.12.2012 r.]
  5. Gala „Gloria Artis” w Nowym Sączu. malopolskie.pl, 02.12.2008 r. [dostęp 22.12.2012 r.]
  6. miastons.pl. [dostęp 05.10.2016 r.]
  7. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Wyróżnieni Nagrodą im. Karola Miarki [online] [dostęp 01.11.2016 r.]
  8. MKiDN, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - 2016 [online], www.mkidn.gov.pl [dostęp 29.10.2016 r.]

Oceń: Józef Broda

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:17