Herman Kotschy, urodzony 7 marca 1815 roku w Ustroniu, to postać o znaczącym wpływie w historii Kościoła ewangelickiego w regionie. Jego życie zakończyło się 30 maja 1897 roku w Jaworzu, gdzie spędził większość swojej kariery.
Był on duchownym ewangelicko-augsburskim, do którego należała parafia w Jaworzu. Jako wieloletni proboszcz, Kotschy przyczynił się do rozwoju społeczności lokalnej oraz do umocnienia wiary w diecezji, pozostawiając po sobie trwały ślad w historii tej miejscowości.
Życiorys
Herman Juliusz Kotschy urodził się 7 marca 1815 roku w Ustroniu, w rodzinie pastora ewangelickiego, Karola Kotschego, oraz Julii z domu Schimko. W jego rodzinie byli także dwaj bracia: Oskar, który poszedł w ślady ojca i także został pastorem, oraz Theodor, znany botanik oraz podróżnik.
Herman rozpoczął swoją edukację teologiczną na Wydziale Teologii Ewangelickiej w Wiedniu. W 1837 roku otrzymał ordynację w Brnie, co otworzyło przed nim drzwi do duszpasterskiej kariery. Już dwa lata później, w 1839 roku, objął stanowisko proboszcza w parafii ewangelicko–augsburskiej w Jaworzu.
Jako pastor jaworzańskiego zboru, Herman Kotschy zyskał reputację sprawnego organizatora oraz nowatorskiego lidera. W trakcie jego działalności powstała szkoła w Jasienicy, zmodernizowany został budynek parafialny, a także dobudowana została wieża kościelna. Nie bez znaczenia była odbudowa i rozbudowa spalnej szkoły ewangelickiej w Jaworzu w 1867 roku. Dzięki jego staraniom, zainicjowane zostały też cmentarze w Świętoszówce, Jasienicy oraz Jaworzu, co zakończyło długi spór z parafią katolicką o warunki pochówku ewangelików w Jaworzu.
Herman Kotschy pełnił swoje obowiązki proboszcza aż do kwietnia 1897 roku, kiedy to jego następcą został dotychczasowy wikariusz, Paweł Walach.
Życie prywatne
Herman Kotschy był osobą o głębokich korzeniach rodzinnych. Jego żoną była Ernestyna z domu Ostruschka, która miała swoje korzenie w Końskiej na Zaolziu.
Para doczekała się sześciu dzieci, jednak dwa z nich niestety zmarły w młodym wieku. Warto wspomnieć, że ich syn, Karol Teodor Kotschy, również obrał drogę duchowną. Zaczynał swoją karierę jako wikariusz w Cieszynie, a następnie przeniósł się do Gawłowa, gdzie kontynuował swoją służbę w Małopolsce.
Herman Kotschy zmarł 30 maja 1897 roku, po sześćdziesięciu latach pełnienia posługi kapłańskiej. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Jaworzu, którego był fundatorem, a jego małżonka spoczywa tamżę.
Przypisy
- Theodor Kotschy - wielki podróżnik z Ustronia | Gazetacodzienna [online], gazetacodzienna.pl [dostęp 08.04.2023 r.]
- a b c d e Wspomnienie ks. Hermana Kotschego [online] [dostęp 08.04.2023 r.]
- Herman Juliusz Kotschy [online], geni_family_tree [dostęp 08.04.2023 r.]
- Ernsdorf, „Evangelische Kirchen-Zeitung für Österreich,” (9), anno.onb.ac.at, 01.05.1897 r., s. 12 [dostęp 08.04.2023 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Andrzej Wantuła | Piotr Gaś | Paulina Hławiczka-TrotmanOceń: Herman Kotschy