UWAGA! Dołącz do nowej grupy Ustroń - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Piotr Gaś


Piotr Gaś, urodzony 15 stycznia 1959 roku w Ustroniu, to postać o istotnym znaczeniu w polskim środowisku duchownym oraz ekumenicznym.

Pełnił rolę sekretarza Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie jego działania miały znaczący wpływ na rozwój współpracy między różnymi tradycjami chrześcijańskimi.

Życiorys

W latach 1978–1983 Piotr Gaś odbył studia teologiczne w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Po przyjęciu ordynacji na duchownego 4 grudnia 1983 roku, rozpoczął pracę jako wikariusz w parafii ewangelicko-augsburskiej Świętej Trójcy w Szczecinie. Z dniem 1 lutego 1989 roku objął stanowisko proboszcza-administratora tej parafii, a 20 maja 1990 roku, po wyborach, stał się jej proboszczem.

W 1994 roku, w Szczecinie, zapoczątkował Projekt Bonhoefferowski, który miał na celu rozwijanie dialogu i współpracy ekumenicznej. W 2000 roku był jednym z współzałożycieli polsko-niemieckiej Grupy Inicjatywnej, która dążyła do utworzenia Międzynarodowego Centrum Studiów i Spotkań im. ks. dr Dietricha Bonhoeffera. W 1996 roku został zaproszony do pełnienia funkcji radcy duchownego Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, a w latach 2011–2016 pełnił obowiązki sekretarza Konsystorza.

Jednocześnie, w latach 2001–2012, był członkiem Synodu Kościoła, reprezentując duchownych. 19 listopada 2006 roku został wybrany na proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie, a 4 marca 2007 roku zainaugurował swoje posługiwanie w tym urzędzie. Dodatkowo, od 2009 roku jest członkiem Rady Ewangelickiego Towarzystwa Oświatowego, co podkreśla jego zaangażowanie w działania edukacyjne.

Ks. Piotr Gaś miał również zaszczyt reprezentować Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP na VII oraz VIII Walnym Zgromadzeniu Światowej Federacji Luterańskiej. W trakcie swojego zaangażowania był członkiem Komisji Komunikacji, a później do 1997 roku, członkiem Stałej Komisji Ekumenicznej tej federacji. Ponadto, w latach 2001–2008 zasiadał w Komitecie Wykonawczym Wspólnoty Ewangelickich Kościołów w Europie, co podkreśla jego znaczącą rolę w międzynarodowych relacjach kościelnych.

Za swoje wysiłki na rzecz ekumenizmu oraz pojednania polsko-niemieckiego, otrzymał wiele nagród, w tym Nagrodę im. św. Brata Alberta w 2005 roku. W 2006 roku wyróżniono go tytułem doktora honoris causa przyznanym przez niemiecki Uniwersytet w Greifswaldzie.

W październiku 2020 roku, po śmierci ks. Piotra Wowrego, Piotr Gaś został ponownie powołany na stanowisko radcy w Konsystorzu, co potwierdza jego wyjątkowe osiągnięcia i znaczenie w Kościele.

Przypisy

  1. Kościół Ewangelicki (Luterański) - centrum informacji - [online], bik.luteranie.pl [dostęp 06.01.2021 r.]
  2. a b ks. Piotr Gaś. bik.luteranie.pl. [dostęp 24.04.2019 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":

Paulina Hławiczka-Trotman | Herman Kotschy | Andrzej Wantuła

Oceń: Piotr Gaś

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:11