Poniwiec to malowniczy potok w Beskidzie Śląskim, który jest lewobrzeżnym dopływem Wisły. Jego długość wynosi 4,04 km, a zlewnia zajmuje powierzchnię 4,83 km². Całość potoku wraz z obszarem zlewni znajduje się w granicach miasta Ustroń.
Źródła Poniwca znajdują się na wysokościach 735 i 804 m n.p.m. pod grzbietem łączącym Małą i Wielką Czantorią. Oba strumienie, spływając ku północno-wschodniej stronie, łączą się na wysokości około 590 m n.p.m., tuż poniżej obszaru zabudowań ośrodka narciarskiego. Po tym połączeniu potok kontynuuje swój bieg w kierunku północno-wschodnim, a ten odcinek jest często nazywany Roztokami, Rostokami lub Rastokami.
Na dalszym etapie, na wysokości około 440 m n.p.m., Poniwiec przyjmuje swój jedyny istotny dopływ – potok Gronik (czasami określany także jako Groniki lub Górnik), który wypływa na północ od szczytu Wielkiej Czantorii. Kontynuując swoją trasę ku północnemu wschodowi, opływa w okolicy doliny Wisły. Tutaj potok krzyżuje się bezkolizyjnie z korytem Młynówki Ustrońskiej i, na wysokości 371 m n.p.m., wpada do rzeki Wisły.
W dolinie Poniwca oraz u jej wylotu znajdują się zabudowania dzielnicy Ustronia, nazywaną Poniwcem. W górnej, dość głębokiej dolince potoku Roztoki mieści się ośrodek narciarski „Poniwiec Mała Czantoria”, który dysponuje koleją krzesełkową prowadzącą na główny grzbiet Pasma Czantorii, a dokładnie na siodło między Wielką a Małą Czantorią. Tuż przy dolnej stacji wyciągu znajduje się hotel, w którym goście mają dostęp do SPA.
Doliną Poniwca prowadzą częściowo niebieskie znaki szlaku turystycznego, który wiedzie z Ustronia na Wielką Czantorię. Nazwa Poniwca oznacza potok płynący „po niwie”, odnosząc się do urokliwego pejzażu okolicznych pól.
Pozostałe obiekty w kategorii "Rzeki i kanały wodne":
Głębiec (dopływ Wisły) | Jaszowiec (potok) | Dobka | GościeradowiecOceń: Poniwiec (potok)